Eaton (formerly Cooper Bussmann) HCMA0703-2R2-R
HCMA0703-2R2-R picture photo
Mfg. Part Number
HCMA0703-2R2-R
Brief Description
FIXED IND 2.2UH 8A 20 MOHM SMD
Datasheet Download
HCMA0703-2R2-R.pdf
Availability of HCMA0703-2R2-R
QUANTITY
HCMA0703-2R2-R Order Process
Ship out your order
Specifications of HCMA0703-2R2-R
Internal Part NumberEIS-HCMA0703-2R2-R
Material - CorePowdered Iron
Inductance2.2µH
Tolerance±20%
Current Rating8A
Current - Saturation14A
ShieldingShielded
DC Resistance (DCR)20 mOhm Max
Q @ Freq-
Frequency - Self Resonant-
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Frequency - Test100kHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseNonstandard
Size / Dimension0.280" L x 0.268" W (7.10mm x 6.80mm)
Height - Seated (Max)0.118" (3.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)HCMA0703-2R2-R
Related LinksHCMA070, HCMA0703-2R2-R Datasheet, Eaton (formerly Cooper Bussmann) Distributor
HCMA0703-2R2-R Details Description
Related parts for HCMA0703-2R2-R
CONN EDGECARD 86POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONTACT TIN PIN 24-26AWG datasheet.pdf
CAP TANT 10UF 10% 35V AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 220UF 20% 25V SMD datasheet.pdf
MARKER FOR TERMINALS BLOCKS YEL datasheet.pdf
CABLE MOD COIL 7COND BLACK 5' datasheet.pdf
IC TXRX OCTAL BUS 3ST 20SOIC datasheet.pdf
IC POE PSE PORT CTLR QUAD 40QFN datasheet.pdf
381 TB PLG SKT STR TMT datasheet.pdf
CAP MICA 11PF 5% 500V SMD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS .100" datasheet.pdf
INDICATOR LIGHT NEON 230V AMBER datasheet.pdf