Eaton (formerly Cooper Bussmann) HCMA0703-330-R
HCMA0703-330-R picture photo
Mfg. Part Number
HCMA0703-330-R
Brief Description
FIXED IND 33UH 1.8A 242 MOHM SMD
Datasheet Download
HCMA0703-330-R.pdf
Availability of HCMA0703-330-R
QUANTITY
HCMA0703-330-R Order Process
Ship out your order
Specifications of HCMA0703-330-R
Internal Part NumberEIS-HCMA0703-330-R
Material - CorePowdered Iron
Inductance33µH
Tolerance±20%
Current Rating1.8A
Current - Saturation2A
ShieldingShielded
DC Resistance (DCR)242 mOhm Max
Q @ Freq-
Frequency - Self Resonant-
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Frequency - Test100kHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseNonstandard
Size / Dimension0.280" L x 0.268" W (7.10mm x 6.80mm)
Height - Seated (Max)0.118" (3.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)HCMA0703-330-R
Related LinksHCMA070, HCMA0703-330-R Datasheet, Eaton (formerly Cooper Bussmann) Distributor
HCMA0703-330-R Details Description
Related parts for HCMA0703-330-R
CONN HEADER .100 SINGL STR 10POS datasheet.pdf
CONN EDGECARD 98POS R/A .125 SLD datasheet.pdf
CONN PLUG 28POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
IC MOSFET DRIVER 3A 8DFN-S datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 85V 75W datasheet.pdf
CONN HDR 60POS 2.54MM T/H datasheet.pdf
FIXED IND 27UH 88MA 5.8 OHM TH datasheet.pdf
IC WATCHDOG TIMER 6-USP datasheet.pdf
EP HEADERS datasheet.pdf
CAP FILM 33 NF 1% 100VDC datasheet.pdf
CONN HEADER 50POS datasheet.pdf