Avago Technologies US, Inc. HCPL-2503
HCPL-2503 picture photo
Mfg. Part Number
HCPL-2503
Manufacturer
Product Category
Optoisolators - Transistor, Photovoltaic Output
Brief Description
OPTOISOLATOR 3.75KV TRANS 8-DIP
Datasheet Download
HCPL-2503.pdf
Availability of HCPL-2503
QUANTITY
HCPL-2503 Order Process
Ship out your order
Specifications of HCPL-2503
Internal Part NumberEIS-HCPL-2503
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Design/SpecificationMult Device Design Changes 10/Nov/2015
PCN PackagingMultiple Devices Marking/Labeling 07/Aug/2013
Marking/Labeling Revision B 14/Jan/2014
Standard Package50
Category Isolators
FamilyOptoisolators - Transistor, Photovoltaic Output
Series-
PackagingTube
Number of Channels1
Voltage - Isolation3750Vrms
Current Transfer Ratio (Min)15% @ 8mA
Current Transfer Ratio (Max)-
Turn On / Turn Off Time (Typ)1µs, 1.5µs
Rise / Fall Time (Typ)-
Input TypeDC
Output TypeTransistor
Voltage - Output (Max)7V
Current - Output / Channel8mA
Voltage - Forward (Vf) (Typ)1.5V
Current - DC Forward (If) (Max)25mA
Vce Saturation (Max)-
Operating Temperature-55°C ~ 100°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / Case8-DIP (0.300", 7.62mm)
Supplier Device Package8-DIP
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)HCPL-2503
Related LinksHCPL, HCPL-2503 Datasheet, Avago Technologies US, Inc. Distributor
HCPL-2503 Details Description
Related parts for HCPL-2503
RES SMD 523 OHM 1% 1/8W 1206 datasheet.pdf
DIODE ZENER 2.4V 200MW SOD323 datasheet.pdf
RES SMD 162 OHM 0.5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
SW MINI SNAP ACTION SPDT 5A 125V datasheet.pdf
CONTROL LOGIC 16 IN 3.2K PROG datasheet.pdf
LED LAMP ARRAY ALLNGAP datasheet.pdf
IC ANLG CTRLR ADJ 8SOIC datasheet.pdf
RES 56.2 OHM 1% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
RES 3.16K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
XCEDE RIGHT 6PVH 4COL WK datasheet.pdf
CAP ALUM 15UF 20% 50V RADIAL datasheet.pdf