Renesas Electronics America HD6417145F50V
HD6417145F50V picture photo
Mfg. Part Number
HD6417145F50V
Manufacturer
Product Category
Embedded - Microcontrollers
Brief Description
IC MCU 32BIT ROMLESS 144LQFP
Datasheet Download
HD6417145F50V.pdf
Availability of HD6417145F50V
QUANTITY
HD6417145F50V Order Process
Ship out your order
Specifications of HD6417145F50V
Internal Part NumberEIS-HD6417145F50V
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesElectromagnetic Noise Reduction Techniques Part 1
Design ResourcesDevelopment Tool Selector
Standard Package1
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyEmbedded - Microcontrollers
SeriesSuperH® SH7144
PackagingTray
Core ProcessorSH-2
Core Size32-Bit
Speed50MHz
ConnectivityEBI/EMI, I²C, SCI
PeripheralsDMA, POR, PWM, WDT
Number of I/O98
Program Memory Size-
Program Memory TypeROMless
EEPROM Size-
RAM Size8K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)3 V ~ 3.6 V
Data ConvertersA/D 8x10b
Oscillator TypeInternal
Operating Temperature-20°C ~ 75°C
Package / Case144-LQFP
Supplier Device Package144-LQFP (20x20)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)HD6417145F50V
Related LinksHD6417, HD6417145F50V Datasheet, Renesas Electronics America Distributor
HD6417145F50V Details Description
Related parts for HD6417145F50V
RES SMD 1.91M OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
IC SWITCH DUAL SPST US8 datasheet.pdf
EVAL MODULE FOR TRF371125 datasheet.pdf
POT 10K OHM 1W WIREWOUND LINEAR datasheet.pdf
IC FPGA 300 I/O 900BGA datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 75W datasheet.pdf
RES 453K OHM 3/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 5POS STRGHT W/PINS datasheet.pdf
SOCKET WRENCH QUICKON 15MM datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 50 Position Through Hole Solder datasheet.pdf