| Internal Part Number | EIS-HD6417708RF100A | |
| Lead Free Status / RoHS Status | Contains lead / RoHS non-compliant | |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 3 (168 Hours) | |
| Production Status (Lifecycle) | Obsolete / Discontinued | |
| Series | SuperH® SH7700 | |
| Packaging | Tray | |
| Core Processor | SH-2 | |
| Core Size | 32-Bit | |
| Speed | 100MHz | |
| Connectivity | EBI/EMI, SCI, SmartCard | |
| Peripherals | POR, WDT | |
| Number of I/O | 8 | |
| EEPROM Size | - | |
| RAM Size | - | |
| Voltage - Supply (Vcc/Vdd) | 3.15 V ~ 3.6 V | |
| Data Converters | - | |
| Oscillator Type | External | |
| Operating Temperature | -20°C ~ 75°C | |