| Internal Part Number | EIS-HD6417720BP133CV | |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant | |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 3 (168 Hours) | |
| Production Status (Lifecycle) | In Production | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Product Training Modules | Electromagnetic Noise Reduction Techniques Part 1 | |
| Series | SuperH® SH7700 | |
| Packaging | Tray | |
| Core Processor | SH-3 DSP | |
| Core Size | 32-Bit | |
| Speed | 133MHz | |
| Connectivity | FIFO, I²C, IrDA, Memory Card, SCI, SD, SIO, SIM, USB | |
| Peripherals | DMA, LCD, POR, WDT | |
| Number of I/O | 117 | |
| EEPROM Size | - | |
| RAM Size | 16K x 8 | |
| Voltage - Supply (Vcc/Vdd) | 1.4 V ~ 1.6 V | |
| Data Converters | A/D 4x10b; D/A 2x8b | |
| Oscillator Type | Internal | |
| Operating Temperature | -20°C ~ 75°C | |