Renesas Electronics America HD6417750F167V
HD6417750F167V picture photo
Mfg. Part Number
HD6417750F167V
Manufacturer
Product Category
Embedded - Microcontrollers
Brief Description
IC MCU 32BIT ROMLESS 208QFP
Datasheet Download
HD6417750F167V.pdf
Availability of HD6417750F167V
QUANTITY
HD6417750F167V Order Process
Ship out your order
Specifications of HD6417750F167V
Internal Part NumberEIS-HD6417750F167V
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesElectromagnetic Noise Reduction Techniques Part 1
Design ResourcesDevelopment Tool Selector
Standard Package1
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyEmbedded - Microcontrollers
SeriesSuperH® SH7750
PackagingTray
Core ProcessorSH-4
Core Size32-Bit
Speed167MHz
ConnectivityEBI/EMI, FIFO, SCI, SmartCard
PeripheralsDMA, POR, WDT
Number of I/O28
Program Memory Size-
Program Memory TypeROMless
EEPROM Size-
RAM Size24K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)1.6 V ~ 2 V
Data Converters-
Oscillator TypeExternal
Operating Temperature-20°C ~ 75°C
Package / Case208-BFQFP Exposed Pad
Supplier Device Package208-QFP (28x28)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)HD6417750F167V
Related LinksHD64177, HD6417750F167V Datasheet, Renesas Electronics America Distributor
HD6417750F167V Details Description
Related parts for HD6417750F167V
RES SMD 147 OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN HEADER 60POS .100 DUAL SMD datasheet.pdf
RES 127K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
Connector Receptacle, Bottom or Top Entry 14 Position 0.079" (2.00mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
CONN RCPT 55POS JAM NUT W/SCKT datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 39POS WALLMNT SCKT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 150W datasheet.pdf
RES CHAS MNT 51 OHM 1% 10W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 250W datasheet.pdf
CONN PLUG 19POS INLINE PIN RA datasheet.pdf
CAP FILM 0.22UF 5% 250VDC RADIAL datasheet.pdf