3M HDC-H165-31S1-TR
HDC-H165-31S1-TR picture photo
Mfg. Part Number
HDC-H165-31S1-TR
Brief Description
CONN HEADER 165POS 3ROW VERT
Datasheet Download
HDC-H165-31S1-TR.pdf
Availability of HDC-H165-31S1-TR
QUANTITY
HDC-H165-31S1-TR Order Process
Ship out your order
Specifications of HDC-H165-31S1-TR
Internal Part NumberEIS-HDC-H165-31S1-TR
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package180
Number of Positions165
Number of Positions LoadedAll
Pitch0.100" (2.54mm)
Number of Rows3
Number of Columns-
Mounting TypeThrough Hole
ColorBlack
Current Rating3A
Material Flammability RatingUL94 V-0
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)HDC-H165-31S1-TR
Related LinksHDC-H165, HDC-H165-31S1-TR Datasheet, 3M Distributor
HDC-H165-31S1-TR Details Description
Related parts for HDC-H165-31S1-TR
CAP CER 6800PF 100V X7R 0603 datasheet.pdf
RES SMD 3.24KOHM 0.5% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 100POS .125 EXTEND datasheet.pdf
CONN HDR STR STACK 54POS 2MM SMD datasheet.pdf
CONN RCPT 4POS JAM NUT W/PINS datasheet.pdf
CONN BACKSHELL SHRINK BOOT SZ 8 datasheet.pdf
RES 5.05K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONVERT DC-DC 2.5V 60A 150W datasheet.pdf