Stackpole Electronics Inc. HDM14JT150K
HDM14JT150K picture photo
Mfg. Part Number
HDM14JT150K
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 150K OHM 1/4W 5% AXIAL
Datasheet Download
HDM14JT150K.pdf
Availability of HDM14JT150K
QUANTITY
HDM14JT150K Order Process
Ship out your order
Specifications of HDM14JT150K
Internal Part NumberEIS-HDM14JT150K
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationRoHS Compliance
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesHDM
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)150k
Tolerance±5%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionCarbon Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient0/ -700ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.071" Dia x 0.126" L (1.80mm x 3.20mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)HDM14JT150K
Related LinksHDM14, HDM14JT150K Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
HDM14JT150K Details Description
Related parts for HDM14JT150K
MODULE POWER ENTRY WIRE LEAD 6A datasheet.pdf
LED 5MM QUAD 5V YELLOW PC MNT datasheet.pdf
CONN EDGECARD 130PS DIP .100 SLD datasheet.pdf
RES SMD 16 OHM 5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
TRANS PNP 50V 0.5A TO-92 datasheet.pdf
CAP CER 18PF 16V NP0 0603 datasheet.pdf
CAP TANT 15UF 20V 20% 2917 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 25W datasheet.pdf
CAP CER 0.1UF 100V X7R 0805 datasheet.pdf
CONN RCPT FLEX 2POS W/SKTS datasheet.pdf
ACB 3C 3#16S SKT RECP BOX datasheet.pdf
DISPLAY 7SEG 1 DIGIT 0.3" RED datasheet.pdf