SiTIME SIT8008ACR3-28E
SIT8008ACR3-28E picture photo
Mfg. Part Number
SIT8008ACR3-28E
Brief Description
OSC MEMS PROG 5.0X3.2MM 2.8V
Datasheet Download
SIT8008ACR3-28E.pdf
Availability of SIT8008ACR3-28E
QUANTITY
SIT8008ACR3-28E Order Process
Ship out your order
Specifications of SIT8008ACR3-28E
Internal Part NumberEIS-SIT8008ACR3-28E
Available Frequency Range1MHz ~ 110MHz
FunctionEnable/Disable
OutputHCMOS, LVCMOS
Voltage - Supply2.8V
Frequency Stability±20ppm
Operating Temperature-20°C ~ 70°C
Spread Spectrum Bandwidth-
Current - Supply (Max)4.5mA
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case4-SMD, No Lead (DFN, LCC)
Height0.031" (0.80mm)
Size / Dimension0.197" L x 0.126" W (5.00mm x 3.20mm)
Current - Supply (Disable) (Max)4mA
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SIT8008ACR3-28E
Related LinksSIT8008, SIT8008ACR3-28E Datasheet, SiTIME Distributor
SIT8008ACR3-28E Details Description
Related parts for SIT8008ACR3-28E
RES SMD 11.5 OHM 0.25% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN HEADER 60POS .5MM SMD GOLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 40POS .100 EYELET datasheet.pdf
CAP CER 1000PF 2KV X7R 1808 datasheet.pdf
IC 4.625V NO PBR 5% TO92-3 datasheet.pdf
RES SMD 0.03 OHM 1% 2W 4525 datasheet.pdf
IC OPAMP GP 5.1MHZ RRO 8SOIC datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 50W datasheet.pdf
RES 523K OHM 1% 1W AXIAL datasheet.pdf
RES 200K OHM 1W .5% AXIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 150W datasheet.pdf