3M HDT-2000-48A
HDT-2000-48A picture photo
Mfg. Part Number
HDT-2000-48A
Manufacturer
Product Category
Heat Shrink Tubing
Brief Description
FLAME RETARD CABLE SLEEVE BLK HE
Datasheet Download
HDT-2000-48A.pdf
Availability of HDT-2000-48A
QUANTITY
HDT-2000-48A Order Process
Ship out your order
Specifications of HDT-2000-48A
Internal Part NumberEIS-HDT-2000-48A
Lead Free Status / RoHS Status
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
MSDS Material Safety DatasheetHDT Series MSDS
Featured ProductAssorted Heat Shrinks
Standard Package10
Category Cables, Wires - Management
FamilyHeat Shrink Tubing
SeriesHDT
TypeTubing, Flexible
Shrinkage Ratio3 to 1
Length4.00' (1.22m)
Inner Diameter - Supplied2.000" (50.8mm)
Inner Diameter - Recovered0.650" (16.5mm)
Recovered Wall Thickness0.170" (4.32mm)
MaterialPolyolefin (PO)
FeaturesFlame Retardant
ColorBlack
Operating Temperature-55°C ~ 110°C
Shrink Temperature121°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)HDT-2000-48A
Related LinksHDT-20, HDT-2000-48A Datasheet, 3M Distributor
HDT-2000-48A Details Description
Related parts for HDT-2000-48A
POT 20K OHM 1/20W LINEAR datasheet.pdf
FIXED IND 10UH 1A 120 MOHM TH datasheet.pdf
RES SMD 2.87K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
TEST METER INS RESISTANCE datasheet.pdf
CONN PLUG FEMALE 3PIN GOLD datasheet.pdf
CAP CER 0.033UF 100V X7R 1206 datasheet.pdf
T3 / E3 TRANSFORMER EXT.TEMP. datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 5A 120V datasheet.pdf