SL Power Electronics - Manufacturer of Condor/Ault Brands HE12-10.2-A+
HE12-10.2-A+ picture photo
Mfg. Part Number
HE12-10.2-A+
Manufacturer
Product Category
AC DC Converters
Brief Description
AC/DC CONVERTER 12V 122W
Datasheet Download
HE12-10.2-A+.pdf
Availability of HE12-10.2-A+
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
HE12-10.2-A+ Order Process
Ship out your order
Specifications of HE12-10.2-A+
Internal Part NumberEIS-HE12-10.2-A+
Lead Free Status / RoHS Status
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Power Supplies - External/Internal (Off-Board)
FamilyAC DC Converters
SeriesInternational Linear
TypeLinear
Number of Outputs1
Voltage - Input100 ~ 240 VAC
Voltage - Output 112V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Voltage - Output 4-
Current - Output (Max)10.2A
Power (Watts)122W
ApplicationsITE (Commercial)
Voltage - Isolation-
Efficiency55%
Operating Temperature0°C ~ 70°C (With Derating)
FeaturesAdjustable Output, Remote Sense, Universal Input
Mounting TypeChassis Mount
Size / Dimension14.00" L x 4.88" W x 2.75" H (335.6mm x 124.0mm x 69.8mm)
Minimum Load Required-
ApprovalsCE, cURus, TUV
Power (Watts) - Max122W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)HE12-10.2-A+
HE12-10.2-A+ Details Description
Related parts for HE12-10.2-A+
IC FPGA 196 I/O 456FBGA datasheet.pdf
MOSFET N-CH 600V 2.5A TO220FP datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 2.4KV 300A DO200 datasheet.pdf
KEYPAD LEGEND TILE JOB datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 100W datasheet.pdf
RES 549K OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 20K OHM 1/8W .5% AXIAL datasheet.pdf