Panasonic Electric Works HE1AN-P-DC12V-H18
HE1AN-P-DC12V-H18 picture photo
Mfg. Part Number
HE1AN-P-DC12V-H18
Manufacturer
Product Category
Power Relays, Over 2 Amps
Brief Description
RELAY GEN PURPOSE SPST 35A 12V
Datasheet Download
HE1AN-P-DC12V-H18.pdf
Availability of HE1AN-P-DC12V-H18
QUANTITY
HE1AN-P-DC12V-H18 Order Process
Ship out your order
Specifications of HE1AN-P-DC12V-H18
Internal Part NumberEIS-HE1AN-P-DC12V-H18
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package25
Category Relays
FamilyPower Relays, Over 2 Amps
SeriesHE
PackagingBulk
Relay TypeGeneral Purpose
Coil TypeNon Latching
Coil Current160mA
Coil Voltage12VDC
Contact FormSPST-NO (1 Form A)
Contact Rating (Current)35A
Switching Voltage250VAC - Max
Turn On Voltage (Max)8.4 VDC
Turn Off Voltage (Min)1.2 VDC
Operate Time30ms
Release Time10ms
Features-
Mounting TypeThrough Hole
Termination StylePC Pin
Contact MaterialSilver Tin Oxide (AgSnO)
Coil Power1.92 W
Coil Resistance75 Ohms
Operating Temperature-50°C ~ 55°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)HE1AN-P-DC12V-H18
Related LinksHE1AN-P-, HE1AN-P-DC12V-H18 Datasheet, Panasonic Electric Works Distributor
HE1AN-P-DC12V-H18 Details Description
Related parts for HE1AN-P-DC12V-H18
JUMPER-H1505TR/A2015R/H1505TR 8" datasheet.pdf
SIDACTOR BI 140V 250A TO-92 datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 14KB FLASH 28SOIC datasheet.pdf
RES MO 2W 11 OHM 1% AXIAL datasheet.pdf
POWER STRIP 17" 15A 6OUT 15' datasheet.pdf
SWITCH SPST 3 SEC STRAIGHT TERM datasheet.pdf
CAP TANT 6.8UF 10% 50V AXIAL datasheet.pdf
ROUND STANDOFF M8 NYLON 51MM datasheet.pdf
CABLE SOCKET 3POLE datasheet.pdf
PROC EMB 2.4GHZ TXRX 68QFN datasheet.pdf
KIT ADAPTER PRO-LINK TO K/2.92MM datasheet.pdf
CONN 34POS 0.8MM SMT datasheet.pdf