Panasonic Electric Works HE1AN-SW-AC240V
HE1AN-SW-AC240V picture photo
Mfg. Part Number
HE1AN-SW-AC240V
Brief Description
RELAY GEN PURPOSE SPST 30A 240V
Datasheet Download
HE1AN-SW-AC240V.pdf
Availability of HE1AN-SW-AC240V
QUANTITY
HE1AN-SW-AC240V Order Process
Ship out your order
Specifications of HE1AN-SW-AC240V
Internal Part NumberEIS-HE1AN-SW-AC240V
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Other Related DocumentsGeneral Appl Guidelines
Standards Chart
How to Read Date Codes
Standard Package20
Coil TypeNon Latching
Coil Current10.8mA
Coil Voltage240VAC
Contact FormSPST-NO (1 Form A)
Contact Rating (Current)30A
Switching Voltage277VAC, 30VDC - Max
Turn On Voltage (Max)168 VAC
Turn Off Voltage (Min)36 VAC
Operate Time30ms
Release Time30ms
Features-
Mounting TypeChassis Mount
Termination StyleScrew Terminal
Contact MaterialSilver Tin Oxide (AgSnO)
Coil Power2.6 VA
Coil Resistance-
Operating Temperature-50°C ~ 55°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)HE1AN-SW-AC240V
Related LinksHE1AN-S, HE1AN-SW-AC240V Datasheet, Panasonic Electric Works Distributor
HE1AN-SW-AC240V Details Description
Related parts for HE1AN-SW-AC240V
JUMPER-H9991TR/1853YL/H9991TR 4" datasheet.pdf
RES SMD 620 OHM 5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 4POS WALLMNT PINS datasheet.pdf
XFRMR 1CT:1:0.8/1CT:1:0.8 SMD datasheet.pdf
IC OPAMP CURR SENSE 250KHZ 8SOIC datasheet.pdf
BUMPER ROLLSTOCK 216'L X 9"W BLK datasheet.pdf
FIXED IND 27UH 1.84A 70 MOHM SMD datasheet.pdf
CONN CARD EXTEND .050" 20POS datasheet.pdf