FFF HF02708100J0G
HF02708100J0G picture photo
Mfg. Part Number
HF02708100J0G
Manufacturer
Product Category
Terminal Blocks - Wire to Board
Brief Description
500 TB SPR CLA HIGH/TYPE
Datasheet Download
HF02708100J0G.pdf
Availability of HF02708100J0G
QUANTITY
HF02708100J0G Order Process
Ship out your order
Specifications of HF02708100J0G
Internal Part NumberEIS-HF02708100J0G
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,010
Category Connectors, Interconnects
FamilyTerminal Blocks - Wire to Board
SeriesHF
PackagingBulk
Number of Levels1
Positions Per Level2
Pitch0.197" (5.00mm)
Mating OrientationVertical with Board
Current10A
Voltage300V
Wire Gauge16-20 AWG
Mounting TypeThrough Hole
Wire TerminationScrewless - Push Button Clamp
Features-
ColorGray
Operating Temperature-40°C ~ 115°C
Housing MaterialThermoplastic
Contact Material - PlatingBrass - Tin Plated
Clamp Material - PlatingSteel, Stainless
Screw Material - Plating-
Torque - Screw-
Screw Thread-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)HF02708100J0G
Related LinksHF0270, HF02708100J0G Datasheet, FFF Distributor
HF02708100J0G Details Description
Related parts for HF02708100J0G
IC REG LDO -12V 1.8A DDPAK datasheet.pdf
CAP CER 330PF 100V NP0 RADIAL datasheet.pdf
IC REG LDO 1.5V 0.15A 4TMLF datasheet.pdf
RES 390 OHM 2W 5% AXIAL datasheet.pdf
SIDACTOR SLIC ENHC 85V 30A 8SOIC datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 85V 75W datasheet.pdf
CONN STACKER datasheet.pdf
CONN PLUG 5POS PNL THRU PIN M12 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS .100" datasheet.pdf