API Delevan HF1008-820J
HF1008-820J picture photo
Mfg. Part Number
HF1008-820J
Brief Description
FIXED IND 82NH 390MA 800 MOHM
Datasheet Download
HF1008-820J.pdf
Availability of HF1008-820J
QUANTITY
HF1008-820J Order Process
Ship out your order
Specifications of HF1008-820J
Internal Part NumberEIS-HF1008-820J
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,000
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesHF1008
PackagingTape & Reel (TR)
Type-
Material - CoreNon-Magnetic
Inductance82nH
Tolerance±5%
Current Rating390mA
Current - Saturation-
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)800 mOhm Max
Q @ Freq15 @ 50MHz
Frequency - Self Resonant1GHz
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Frequency - Test50MHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseNonstandard
Size / Dimension0.115" L x 0.105" W (2.92mm x 2.66mm)
Height - Seated (Max)0.095" (2.41mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)HF1008-820J
Related LinksHF100, HF1008-820J Datasheet, API Delevan Distributor
HF1008-820J Details Description
Related parts for HF1008-820J
SWITCH MINI SPDT 5A 7.6GF datasheet.pdf
RES SMD 523 OHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 80POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
IC COUNTER SYNC BINARY 16-SOIC datasheet.pdf
CAP ALUM 470UF 20% 160V SNAP datasheet.pdf
350 TB PLUGGABLE PLUG datasheet.pdf
FAN 48VDC 60X25MM datasheet.pdf
VERSAFIT ELEC datasheet.pdf
COMMERCIAL 2100 datasheet.pdf
CAP FILM 100NF 20% 2000VDC datasheet.pdf