API Delevan HF1008R-472J
HF1008R-472J picture photo
Mfg. Part Number
HF1008R-472J
Brief Description
FIXED IND 4.7UH 273MA 2 OHM SMD
Datasheet Download
HF1008R-472J.pdf
Availability of HF1008R-472J
QUANTITY
HF1008R-472J Order Process
Ship out your order
Specifications of HF1008R-472J
Internal Part NumberEIS-HF1008R-472J
FamilyFixed Inductors
SeriesHF1008R
PackagingTape & Reel (TR)
Type-
Material - CoreFerrite
Inductance4.7µH
Tolerance±5%
Current Rating273mA
Current - Saturation-
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)2 Ohm Max
Q @ Freq30 @ 7.9MHz
Frequency - Self Resonant40MHz
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Frequency - Test7.9MHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseNonstandard
Size / Dimension0.115" L x 0.105" W (2.92mm x 2.66mm)
Height - Seated (Max)0.095" (2.41mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)HF1008R-472J
Related LinksHF1008, HF1008R-472J Datasheet, API Delevan Distributor
HF1008R-472J Details Description
Related parts for HF1008R-472J
RES SMD 59 OHM 0.5% 1/8W 1206 datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 600V 100A WAFER datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 5A 125V datasheet.pdf
FUSE 100A 600V FAST CLASS J datasheet.pdf
CAP CER 0.027UF 100V X7R RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 75W datasheet.pdf
LPP 7.62/90/8 OG datasheet.pdf
CONN HDR 21POS 0.100 T/H datasheet.pdf
OSC PROG 2.5V 1.3NS 30PPM 2X2.5 datasheet.pdf
CAT 6 PATCH CORD 3' GR datasheet.pdf
RES 220 OHM 0.6W 1% AXIAL datasheet.pdf