Vishay Semiconductor/Diodes Division HFA120FA60
HFA120FA60 picture photo
Mfg. Part Number
HFA120FA60
Manufacturer
Product Category
Diodes, Rectifiers - Arrays
Brief Description
DIODE MODULE 600V 75A SOT227B
Datasheet Download
HFA120FA60.pdf
Availability of HFA120FA60
QUANTITY
HFA120FA60 Order Process
Ship out your order
Specifications of HFA120FA60
Internal Part NumberEIS-HFA120FA60
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package10
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyDiodes, Rectifiers - Arrays
SeriesHEXFRED®
PackagingTube
Diode Configuration2 Independent
Diode TypeStandard
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)600V
Current - Average Rectified (Io) (per Diode)75A (DC)
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If1.7V @ 60A
SpeedFast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr)98ns
Current - Reverse Leakage @ Vr20µA @ 600V
Mounting TypeChassis Mount
Package / CaseSOT-227-4, miniBLOC
Supplier Device PackageSOT-227
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)HFA120FA60
Related LinksHFA12, HFA120FA60 Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
HFA120FA60 Details Description
Related parts for HFA120FA60
FAN AXIAL 127X38MM 12VDC TERM datasheet.pdf
MODULE SDRAM DDR2 2GB 240DIMM datasheet.pdf
IC REG SYNC BUCK 4A DDR 15-QFN datasheet.pdf
Crystal 50.0000MHz 30ppm 12pF 50 Ohm -20°C - 70°C Surface Mount 2-SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 50W datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON DPST 4A 250V datasheet.pdf
IC VREF SHUNT 3V SC70 datasheet.pdf
CAP CER 3PF 1KV NP0 1111 datasheet.pdf
ISL8203M EVAL BRD datasheet.pdf
HD INDL NON-AMP APPLI datasheet.pdf
FUSE LINK EDISON TYPE T 8A RB 23 datasheet.pdf