Vishay/BCcomponents HFE472MBFEJ0KR
HFE472MBFEJ0KR picture photo
Mfg. Part Number
HFE472MBFEJ0KR
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 4700PF 6KV RADIAL
Datasheet Download
HFE472MBFEJ0KR.pdf
Availability of HFE472MBFEJ0KR
QUANTITY
HFE472MBFEJ0KR Order Process
Ship out your order
Specifications of HFE472MBFEJ0KR
Internal Part NumberEIS-HFE472MBFEJ0KR
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package300
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesHFE
PackagingBulk
Capacitance4700pF
Tolerance±20%
Voltage - Rated6000V (6kV)
Temperature Coefficient-
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / CaseRadial, Disc
Size / Dimension0.827" Dia (21.00mm)
Height - Seated (Max)0.945" (24.00mm)
Thickness (Max)-
Lead Spacing0.492" (12.50mm)
FeaturesHigh Voltage
Lead StyleStraight
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)HFE472MBFEJ0KR
Related LinksHFE472M, HFE472MBFEJ0KR Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
HFE472MBFEJ0KR Details Description
Related parts for HFE472MBFEJ0KR
CAP FILM 3UF 10% 1.1KVDC RADIAL datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 6A 125V datasheet.pdf
IC REG LDO 1.9V 0.15A SOT23-5 datasheet.pdf
FIXED IND 3.1NH 380MA 450 MOHM datasheet.pdf
RES 27.4 OHM 1/2W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
IC BUCK SYNC ADJ 3A TO-PMOD-7 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 95V 50W datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X30MM L-TAB datasheet.pdf
CONN PLUG 19POS INLINE SKT datasheet.pdf