FFF HFW16R-1STE1LF
HFW16R-1STE1LF picture photo
Mfg. Part Number
HFW16R-1STE1LF
Brief Description
CONN FFC BOTTOM 16POS 1.00MM R/A
Datasheet Download
HFW16R-1STE1LF.pdf
Availability of HFW16R-1STE1LF
QUANTITY
HFW16R-1STE1LF Order Process
Ship out your order
Specifications of HFW16R-1STE1LF
Internal Part NumberEIS-HFW16R-1STE1LF
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesFlat Flex Connector Overview
PCN Assembly/OriginFFC/FPC series 20/Jul/2011
Standard Package2,000
Mounting TypeSurface Mount, Right Angle
Connector/Contact TypeContacts, Bottom
Number of Positions16
Pitch0.039" (1.00mm)
TerminationSolder
FFC, FCB Thickness0.30mm
Height Above Board0.075" (1.90mm)
Contact MaterialPhosphor Bronze
Contact FinishTin
Housing MaterialPolyamide (PA6T), Nylon 6T, Glass Filled
Actuator Material-
Features-
Voltage Rating100V
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Material Flammability RatingUL94 V-0
Current Rating1A
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)HFW16R-1STE1LF
Related LinksHFW16R-, HFW16R-1STE1LF Datasheet, FFF Distributor
HFW16R-1STE1LF Details Description
Related parts for HFW16R-1STE1LF
RES SMD 24K OHM 5% 3W Z BEND datasheet.pdf
RES SMD 976 OHM 0.02% 1/4W 1206 datasheet.pdf
OSC XO 184.000MHZ LVDS SMD datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 55POS JAM NUT PINS datasheet.pdf
MOSFET 2P-CH 10.6V 8DIP datasheet.pdf
FRONT ADAPTOR 1X32 CHANNEL datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 14 Circuit 0.325" (8.26mm) datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 75W datasheet.pdf
RES 8.06 OHM 7W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 15POS SKT datasheet.pdf