FFF HFW19R-1STE1LF
HFW19R-1STE1LF picture photo
Mfg. Part Number
HFW19R-1STE1LF
Brief Description
CONN FFC BOTTOM 19POS 1.00MM R/A
Datasheet Download
HFW19R-1STE1LF.pdf
Availability of HFW19R-1STE1LF
QUANTITY
HFW19R-1STE1LF Order Process
Ship out your order
Specifications of HFW19R-1STE1LF
Internal Part NumberEIS-HFW19R-1STE1LF
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package4,000
Category Connectors, Interconnects
FamilyFFC, FPC (Flat Flexible) Connectors
SeriesHFW-R
PackagingTape & Reel (TR)
Flat Flex TypeFFC, FPC
Mounting TypeSurface Mount, Right Angle
Connector/Contact TypeContacts, Bottom
Number of Positions19
Pitch0.039" (1.00mm)
TerminationSolder
FFC, FCB Thickness0.30mm
Height Above Board0.075" (1.90mm)
Locking Feature-
Cable End TypeStraight or Tapered
Contact MaterialPhosphor Bronze
Contact FinishTin
Housing MaterialPolyamide (PA6T), Nylon 6T, Glass Filled
Actuator Material-
Features-
Voltage Rating100V
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Material Flammability RatingUL94 V-0
Current Rating1A
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)HFW19R-1STE1LF
Related LinksHFW19R-, HFW19R-1STE1LF Datasheet, FFF Distributor
HFW19R-1STE1LF Details Description
Related parts for HFW19R-1STE1LF
CONN HEADER 8POS R/A 15GOLD SMD datasheet.pdf
IC XDCP QUAD 64-TAP 10K 24-SOIC datasheet.pdf
IC DAC 8BIT VOUT 12TQFN datasheet.pdf
SENS 300PSI M10-1.25 6H FEM 5V datasheet.pdf
CONN PLUG 85POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
BOX S STEEL NATURAL 6"L X 4"W datasheet.pdf
RES SMD 226K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
RES SMD 1.1 OHM 1% 35W TO263 datasheet.pdf
RES 24.9 OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
1IN 12-14 GAUGE 1/4-20 THREADED: datasheet.pdf
DIODE ZENER 3.9V 50W TO204AD datasheet.pdf
LED GREEN 4MM OVAL T/H datasheet.pdf