Murata Electronics North America RPER71H473K2P1A03B
RPER71H473K2P1A03B picture photo
Mfg. Part Number
RPER71H473K2P1A03B
Brief Description
CAP CER 0.047UF 50V X7R RADIAL
Datasheet Download
RPER71H473K2P1A03B.pdf
Availability of RPER71H473K2P1A03B
QUANTITY
RPER71H473K2P1A03B Order Process
Ship out your order
Specifications of RPER71H473K2P1A03B
Internal Part NumberEIS-RPER71H473K2P1A03B
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
RPE Series Revision 06/Jan/2014
Standard Package500
SeriesRPE
PackagingBulk
Capacitance0.047µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.197" L x 0.124" W (5.00mm x 3.15mm)
Height - Seated (Max)0.197" (5.00mm)
Thickness (Max)-
Lead Spacing0.098" (2.50mm)
Features-
Lead StyleFormed Leads - Kinked
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RPER71H473K2P1A03B
Related LinksRPER71H47, RPER71H473K2P1A03B Datasheet, Murata Electronics North America Distributor
RPER71H473K2P1A03B Details Description
Related parts for RPER71H473K2P1A03B
CAP CER 1000PF 100V X7R 0603 datasheet.pdf
RES ARRAY 8 RES 51 OHM 16SOIC datasheet.pdf
IC OPAMP GP 1.2MHZ 16SO datasheet.pdf
OPTOISO 3.75KV TRANSISTOR 4SMD datasheet.pdf
CONN HSG INLINE MNT RCPT 10POS datasheet.pdf
RES SMD 9.53 OHM 1/2W 1206 WIDE datasheet.pdf
RES 121 OHM 1W 0.1% WW AXIAL datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SP3T 0.4VA 20V datasheet.pdf