Hirose Electric Co Ltd HNC2-2.5P-3DSL(54)
HNC2-2.5P-3DSL(54) picture photo
Mfg. Part Number
HNC2-2.5P-3DSL(54)
Manufacturer
Product Category
Rectangular Connectors - Headers, Male Pins
Brief Description
CONN HDR 3POS 2.5MM R/A TIN
Datasheet Download
HNC2-2.5P-3DSL(54).pdf
Availability of HNC2-2.5P-3DSL(54)
QUANTITY
HNC2-2.5P-3DSL(54) Order Process
Ship out your order
Specifications of HNC2-2.5P-3DSL(54)
Internal Part NumberEIS-HNC2-2.5P-3DSL(54)
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyRectangular Connectors - Headers, Male Pins
SeriesHNC
PackagingBulk
Contact TypeMale Pin
Connector TypeHeader, Unshrouded
Number of Positions3
Number of Positions LoadedAll
Pitch0.098" (2.50mm)
Number of Rows1
Row Spacing-
Contact Mating Length0.197" (5.00mm)
Mounting TypeThrough Hole, Right Angle
TerminationSolder
Fastening Type-
Features-
Contact FinishTin
Contact Finish Thickness-
ColorBlack
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)HNC2-2.5P-3DSL(54)
Related LinksHNC2-2.5P, HNC2-2.5P-3DSL(54) Datasheet, Hirose Electric Co Ltd Distributor
HNC2-2.5P-3DSL(54) Details Description
Related parts for HNC2-2.5P-3DSL(54)
RES SMD 3.09KOHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN HSG BOX MNT RCPT 52POS datasheet.pdf
RES SMD 205 OHM 1% 1/8W 0603 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 75W datasheet.pdf
RES 4.27K OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
ROUND STANDOFF M2 NYLON 96MM datasheet.pdf
CAP CER 100PF 6.3V X7R 01005 datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR 100MA 80VDC datasheet.pdf
IC REG BUCK SYNC 3V 0.8A datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X25MM R-TAB datasheet.pdf
CAP CER 15PF 250V NP0 0603 datasheet.pdf