FFF HFW27R-1STE1LF
HFW27R-1STE1LF picture photo
Mfg. Part Number
HFW27R-1STE1LF
Manufacturer
Product Category
FFC, FPC (Flat Flexible) Connectors
Brief Description
CONN FFC BOTTOM 27POS 1.00MM R/A
Datasheet Download
HFW27R-1STE1LF.pdf
Availability of HFW27R-1STE1LF
QUANTITY
HFW27R-1STE1LF Order Process
Ship out your order
Specifications of HFW27R-1STE1LF
Internal Part NumberEIS-HFW27R-1STE1LF
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package4,000
Category Connectors, Interconnects
FamilyFFC, FPC (Flat Flexible) Connectors
SeriesHFW-R
PackagingTape & Reel (TR)
Flat Flex TypeFFC, FPC
Mounting TypeSurface Mount, Right Angle
Connector/Contact TypeContacts, Bottom
Number of Positions27
Pitch0.039" (1.00mm)
TerminationSolder
FFC, FCB Thickness0.30mm
Height Above Board0.075" (1.90mm)
Locking Feature-
Cable End TypeStraight or Tapered
Contact MaterialPhosphor Bronze
Contact FinishTin
Housing MaterialPolyamide (PA6T), Nylon 6T, Glass Filled
Actuator Material-
Features-
Voltage Rating100V
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Material Flammability RatingUL94 V-0
Current Rating1A
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)HFW27R-1STE1LF
Related LinksHFW27R-, HFW27R-1STE1LF Datasheet, FFF Distributor
HFW27R-1STE1LF Details Description
Related parts for HFW27R-1STE1LF
VARISTOR 184V 40KA BLADE ENCASED datasheet.pdf
MINI LATCH SHROUD ASSY datasheet.pdf
CAP CER 27PF 200V NP0 AXIAL datasheet.pdf
CAP TANT 4.7UF 16V 20% RADIAL datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 4KB FLASH 44TQFP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 75W datasheet.pdf
RES 1.43M OHM 1W 1% AXIAL datasheet.pdf
CIRCUIT BREAKER MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 20 Circuit 0.300" (7.62mm) datasheet.pdf