Panasonic - BSG HHR-60AAAHF5
HHR-60AAAHF5 picture photo
Mfg. Part Number
HHR-60AAAHF5
Manufacturer
Product Category
Battery Packs
Brief Description
BATTERY PACK 6.0V 500MAH NIMH
Datasheet Download
HHR-60AAAHF5.pdf
Availability of HHR-60AAAHF5
QUANTITY
HHR-60AAAHF5 Order Process
Ship out your order
Specifications of HHR-60AAAHF5
Internal Part NumberEIS-HHR-60AAAHF5
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS compliant by exemption
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
MSDS Material Safety DatasheetNickel Metal Hydride Battery MSDS
Standard Package1
Category Battery Products
FamilyBattery Packs
SeriesHHR
Battery ChemistryNickel Metal Hydride
RechargeabilityYes
Battery Cell SizeAAA
Number of Cells5
Voltage - Rated6V
Capacity500mAh
StructureSide to Side, 1 Row x 5 Cells
Termination StyleSolder Tab
Size / Dimension2.07" L x 0.41" W x 1.75" H (52.5mm x 10.5mm x 44.5mm)
Weight0.001 KG
NoteBattery packs made with NIMH cells include a thermostat.
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)HHR-60AAAHF5
Related LinksHHR-60, HHR-60AAAHF5 Datasheet, Panasonic - BSG Distributor
HHR-60AAAHF5 Details Description
Related parts for HHR-60AAAHF5
LED 7-SEG DUAL CC RED RHDP .56" datasheet.pdf
FIXED IND 5.1UH 185MA 1.8 OHM TH datasheet.pdf
RES SMD 649K OHM 1% 1W 2512 datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 1.5KB FLASH 16TSSOP datasheet.pdf
RES 15K OHM 1/4W 5% CARBON FILM datasheet.pdf
IC FLASH 32MBIT 110NS 56TSOP datasheet.pdf
OSC PROG 3.3V 1.3NS 30PPM 2X2.5 datasheet.pdf
CABLE CLAMP CAGE&SHIELD ADAPTER datasheet.pdf
IC MCU 32BIT 64KB FLASH 32UFQFPN datasheet.pdf
TVS DIODE 40VWM 64.5VC DO-214AC datasheet.pdf
RES SMD 680 OHM 5% 3W 2512 datasheet.pdf