United Chemi-Con HHXB800ARA390MJA0G
HHXB800ARA390MJA0G picture photo
Mfg. Part Number
HHXB800ARA390MJA0G
Manufacturer
Product Category
Aluminum - Polymer Capacitors
Brief Description
CAP POLYMER HYB 39UF 20% 80V SMD
Datasheet Download
HHXB800ARA390MJA0G.pdf
Availability of HHXB800ARA390MJA0G
QUANTITY
HHXB800ARA390MJA0G Order Process
Ship out your order
Specifications of HHXB800ARA390MJA0G
Internal Part NumberEIS-HHXB800ARA390MJA0G
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
Category Capacitors
FamilyAluminum - Polymer Capacitors
SeriesAutomotive, AEC-Q200, HXB
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance39µF
Tolerance±20%
Voltage Rating80V
ESR (Equivalent Series Resistance)35 mOhm
Lifetime @ Temp.5000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
TypePolymer - Hybrid
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current1.7A
Impedance-
Lead Spacing-
Size / Dimension0.394" Dia (10.00mm)
Height - Seated (Max)0.406" (10.30mm)
Surface Mount Land Size0.406" L x 0.406" W (10.30mm x 10.30mm)
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseRadial, Can - SMD
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)HHXB800ARA390MJA0G
Related LinksHHXB800AR, HHXB800ARA390MJA0G Datasheet, United Chemi-Con Distributor
HHXB800ARA390MJA0G Details Description
Related parts for HHXB800ARA390MJA0G
TRANS 2NPN PREBIAS 0.25W SOT363 datasheet.pdf
Connector Header 7 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole, Right Angle datasheet.pdf
FAN AXIAL 35X10MM 12VDC WIRE datasheet.pdf
RES 22.1K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 221 OHM 1% 1/20W 0201 datasheet.pdf
RES SMD 698 OHM 0.1% 1/10W 0805 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 75W datasheet.pdf
CAP ALUM 4.7UF 20% 200V RADIAL datasheet.pdf
MOSFET 2P-CH 30V 5A 8SOIC datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 6POS PIN datasheet.pdf
SENSOR HALL EFFECT FERROUS datasheet.pdf
DIODE ZENER 4.3V 300MW SOT23-3 datasheet.pdf