Hirose Electric Co Ltd HIF3BA-64D-2.54R(05)
HIF3BA-64D-2.54R(05) picture photo
Mfg. Part Number
HIF3BA-64D-2.54R(05)
Manufacturer
Product Category
Rectangular Connectors - Free Hanging, Panel Mount
Brief Description
CONN SOCKET 64POS 2.54MM
Datasheet Download
HIF3BA-64D-2.54R(05).pdf
Availability of HIF3BA-64D-2.54R(05)
QUANTITY
HIF3BA-64D-2.54R(05) Order Process
Ship out your order
Specifications of HIF3BA-64D-2.54R(05)
Internal Part NumberEIS-HIF3BA-64D-2.54R(05)
Category Connectors, Interconnects
FamilyRectangular Connectors - Free Hanging, Panel Mount
SeriesHIF3B
PackagingBulk
Connector TypeSocket
Contact TypeFemale Socket
Number of Positions64
Pitch0.100" (2.54mm)
Number of Rows2
Row Spacing0.100" (2.54mm)
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
Fastening Type-
Cable TerminationIDC
Wire TypeRibbon Cable
Wire Gauge28 AWG
FeaturesFeed Through, Polarizing Key, Strain Relief
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness30µin (0.76µm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)HIF3BA-64D-2.54R(05)
Related LinksHIF3BA-64D, HIF3BA-64D-2.54R(05) Datasheet, Hirose Electric Co Ltd Distributor
HIF3BA-64D-2.54R(05) Details Description
Related parts for HIF3BA-64D-2.54R(05)
CONN HEADER 12POS 1.25MM STR TIN datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 11POS 5.08MM datasheet.pdf
LENS FOR UXGA CAM 5MM datasheet.pdf
60845A-111 ANVIL MOUNT datasheet.pdf
HEADER datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X30MM L-TAB datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X10MM XCUT T766 datasheet.pdf
HDM SMPO070F150F LM datasheet.pdf
CONN DMC 20POS datasheet.pdf