Hirose Electric Co Ltd HIF3BA-6D-2.54R
HIF3BA-6D-2.54R picture photo
Mfg. Part Number
HIF3BA-6D-2.54R
Manufacturer
Product Category
Rectangular Connectors - Free Hanging, Panel Mount
Brief Description
CONN SOCKET 6POS 2.54MM
Datasheet Download
HIF3BA-6D-2.54R.pdf
Availability of HIF3BA-6D-2.54R
QUANTITY
HIF3BA-6D-2.54R Order Process
Ship out your order
Specifications of HIF3BA-6D-2.54R
Internal Part NumberEIS-HIF3BA-6D-2.54R
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package260
Category Connectors, Interconnects
FamilyRectangular Connectors - Free Hanging, Panel Mount
SeriesHIF3B
PackagingBulk
Connector TypeSocket
Contact TypeFemale Socket
Number of Positions6
Pitch0.100" (2.54mm)
Number of Rows2
Row Spacing0.100" (2.54mm)
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
Fastening Type-
Cable TerminationIDC
Wire TypeRibbon Cable
Wire Gauge28 AWG
FeaturesFeed Through, Polarizing Key, Strain Relief
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)HIF3BA-6D-2.54R
Related LinksHIF3BA-, HIF3BA-6D-2.54R Datasheet, Hirose Electric Co Ltd Distributor
HIF3BA-6D-2.54R Details Description
Related parts for HIF3BA-6D-2.54R
Connector Header 3 Position 0.100" (2.54mm) Tin Through Hole, Right Angle datasheet.pdf
IC AMP VIDEO FADE 40MHZ 14SOIC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 2POS R/A 3.5MM datasheet.pdf
TERM BLK SIDE ENTRY 22POS 5.08MM datasheet.pdf
RES SMD 619 OHM 1% 1/20W 0201 datasheet.pdf
RES 158 OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf