Hirose Electric Co Ltd HIF3BAE-40PA-2.54DS(71)
HIF3BAE-40PA-2.54DS(71) picture photo
Mfg. Part Number
HIF3BAE-40PA-2.54DS(71)
Manufacturer
Product Category
Rectangular Connectors - Headers, Male Pins
Brief Description
CONN HDR 40POS 2.54MM
Datasheet Download
HIF3BAE-40PA-2.54DS(71).pdf
Availability of HIF3BAE-40PA-2.54DS(71)
QUANTITY
HIF3BAE-40PA-2.54DS(71) Order Process
Ship out your order
Specifications of HIF3BAE-40PA-2.54DS(71)
Internal Part NumberEIS-HIF3BAE-40PA-2.54DS(71)
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyRectangular Connectors - Headers, Male Pins
SeriesHIF3B
PackagingBulk
Contact TypeMale Pin
Connector TypeHeader, Shrouded
Number of Positions40
Number of Positions LoadedAll
Pitch0.100" (2.54mm)
Number of Rows2
Row Spacing0.100" (2.54mm)
Contact Mating Length0.236" (6.00mm)
Mounting TypeThrough Hole, Right Angle
TerminationSolder
Fastening TypeLatch Lock/Eject Hooks
FeaturesMounting Flange
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness8µin (0.20µm)
ColorBlack
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)HIF3BAE-40PA-2.54DS(71)
Related LinksHIF3BAE-40P, HIF3BAE-40PA-2.54DS(71) Datasheet, Hirose Electric Co Ltd Distributor
HIF3BAE-40PA-2.54DS(71) Details Description
Related parts for HIF3BAE-40PA-2.54DS(71)
IC REG DRIVER 14BIT SSTL 48TSSOP datasheet.pdf
ANTENNA YAGI GSM +11DB HI GAIN datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 4POS PIN datasheet.pdf
CAP ALUM 470UF 20% 160V SNAP datasheet.pdf
CAP TANT 220UF 20% 15V AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 68UF 20% 6.3V RADIAL datasheet.pdf
RES 2K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
Connector Receptacle, Bottom or Top Entry 27 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf