Hirose Electric Co Ltd HIF3BAF-14PA-2.54DSA(71)
HIF3BAF-14PA-2.54DSA(71) picture photo
Mfg. Part Number
HIF3BAF-14PA-2.54DSA(71)
Manufacturer
Product Category
Rectangular Connectors - Headers, Male Pins
Brief Description
CONN HDR 14POS 2.54MM
Datasheet Download
HIF3BAF-14PA-2.54DSA(71).pdf
Availability of HIF3BAF-14PA-2.54DSA(71)
QUANTITY
HIF3BAF-14PA-2.54DSA(71) Order Process
Ship out your order
Specifications of HIF3BAF-14PA-2.54DSA(71)
Internal Part NumberEIS-HIF3BAF-14PA-2.54DSA(71)
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package160
Category Connectors, Interconnects
FamilyRectangular Connectors - Headers, Male Pins
Connector TypeHeader, Shrouded
Number of Positions14
Number of Positions LoadedAll
Pitch0.100" (2.54mm)
Number of Rows2
Row Spacing0.100" (2.54mm)
Contact Mating Length0.236" (6.00mm)
Mounting TypeThrough Hole
TerminationSolder
Fastening TypeLatch Lock/Eject Hooks
Features-
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)HIF3BAF-14PA-2.54DSA(71)
Related LinksHIF3BAF-14PA, HIF3BAF-14PA-2.54DSA(71) Datasheet, Hirose Electric Co Ltd Distributor
HIF3BAF-14PA-2.54DSA(71) Details Description
Related parts for HIF3BAF-14PA-2.54DSA(71)
CONN EDGECARD 20POS .156 EYELET datasheet.pdf
IC DVR H-BRIDGE 3W 8-SOIC datasheet.pdf
CAP CER 470PF 100V X7R 0805 datasheet.pdf
RES SMD 41.2 OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
IC DOOR ACTUATOR DVR POWERSSO-36 datasheet.pdf
MOSFET N-CH 200V 36A TO-247 datasheet.pdf
RES SMD 909 OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
IC SURGE STOPPER HV 8-DFN datasheet.pdf
ROUND STANDOFF M2.5 NYLON 20MM datasheet.pdf
CONN RCPT 39POS INLINE PIN datasheet.pdf