Hirose Electric Co Ltd HIF3BBF-60PA-2.54DSA(71)
HIF3BBF-60PA-2.54DSA(71) picture photo
Mfg. Part Number
HIF3BBF-60PA-2.54DSA(71)
Brief Description
CONN HDR 60POS 2.54MM
Datasheet Download
HIF3BBF-60PA-2.54DSA(71).pdf
Availability of HIF3BBF-60PA-2.54DSA(71)
QUANTITY
HIF3BBF-60PA-2.54DSA(71) Order Process
Ship out your order
Specifications of HIF3BBF-60PA-2.54DSA(71)
Internal Part NumberEIS-HIF3BBF-60PA-2.54DSA(71)
Connector TypeHeader, Shrouded
Number of Positions60
Number of Positions LoadedAll
Pitch0.100" (2.54mm)
Number of Rows2
Row Spacing0.100" (2.54mm)
Contact Mating Length0.236" (6.00mm)
Mounting TypeThrough Hole
TerminationSolder
Fastening TypeLatch Lock/Eject Hooks
Features-
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness8µin (0.20µm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)HIF3BBF-60PA-2.54DSA(71)
Related LinksHIF3BBF-60PA, HIF3BBF-60PA-2.54DSA(71) Datasheet, Hirose Electric Co Ltd Distributor
HIF3BBF-60PA-2.54DSA(71) Details Description
Related parts for HIF3BBF-60PA-2.54DSA(71)
D-Sub Connector Plug, Female Sockets 50 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
IC OPAMP GP 100KHZ 14SOIC datasheet.pdf
CAP ALUM 10UF 20% 50V RADIAL datasheet.pdf
TFLEX 790 18" X 18" datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 400W datasheet.pdf
CAP CER 0.15UF 25V X8R 0603 datasheet.pdf
CONN IC DIP SOCKET 18POS TIN datasheet.pdf
RES ARRAY 5 RES 1K OHM 10SIP datasheet.pdf
CONN RCPT 34POS BOX MNT PIN datasheet.pdf
DIODE RECT 400V 10A TO-220 datasheet.pdf