Hirose Electric Co Ltd HIF3E-40PA-2.54DSA(74)
HIF3E-40PA-2.54DSA(74) picture photo
Mfg. Part Number
HIF3E-40PA-2.54DSA(74)
Brief Description
CONN HDR 40POS 2.54MM
Datasheet Download
HIF3E-40PA-2.54DSA(74).pdf
Availability of HIF3E-40PA-2.54DSA(74)
QUANTITY
HIF3E-40PA-2.54DSA(74) Order Process
Ship out your order
Specifications of HIF3E-40PA-2.54DSA(74)
Internal Part NumberEIS-HIF3E-40PA-2.54DSA(74)
Connector TypeHeader, Unshrouded
Number of Positions40
Number of Positions LoadedAll
Pitch0.100" (2.54mm)
Number of Rows2
Row Spacing0.100" (2.54mm)
Contact Mating Length0.244" (6.20mm)
Mounting TypeThrough Hole
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)HIF3E-40PA-2.54DSA(74)
Related LinksHIF3E-40PA-, HIF3E-40PA-2.54DSA(74) Datasheet, Hirose Electric Co Ltd Distributor
HIF3E-40PA-2.54DSA(74) Details Description
Related parts for HIF3E-40PA-2.54DSA(74)
TIE WING PUSH MOUNT MIN NAT 4.3" datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 17POS 5.08MM datasheet.pdf
RES SMD 10.5KOHM 0.25% 1/8W 1206 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 60POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
IC FPGA 500 I/O 672BGA datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 100W datasheet.pdf
SURFACE FB BELT 2X72" A VFN datasheet.pdf
CUT&POLISH UNITIZED WHEEL 7A CRS datasheet.pdf
OSC PROG 1.8V 1.3NS 20PPM 2X2.5 datasheet.pdf
500 TB PLU PLU HOOK/BACK datasheet.pdf
RES ARRAY 13 RES 6.8K OHM 14SOIC datasheet.pdf