Hirose Electric Co Ltd HIF3FC-14PA-2.54DS(71)
HIF3FC-14PA-2.54DS(71) picture photo
Mfg. Part Number
HIF3FC-14PA-2.54DS(71)
Manufacturer
Product Category
Rectangular Connectors - Headers, Male Pins
Brief Description
CONN HEADER 14POS 2.54MM
Datasheet Download
HIF3FC-14PA-2.54DS(71).pdf
Availability of HIF3FC-14PA-2.54DS(71)
QUANTITY
HIF3FC-14PA-2.54DS(71) Order Process
Ship out your order
Specifications of HIF3FC-14PA-2.54DS(71)
Internal Part NumberEIS-HIF3FC-14PA-2.54DS(71)
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package480
Category Connectors, Interconnects
FamilyRectangular Connectors - Headers, Male Pins
SeriesHIF3FC
PackagingTray
Contact TypeMale Pin
Connector TypeHeader, Shrouded
Number of Positions14
Number of Positions LoadedAll
Pitch0.100" (2.54mm)
Number of Rows2
Row Spacing0.100" (2.54mm)
Contact Mating Length0.236" (6.00mm)
Mounting TypeThrough Hole, Right Angle
TerminationSolder
Fastening Type-
Features-
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness-
ColorBlack
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)HIF3FC-14PA-2.54DS(71)
Related LinksHIF3FC-14PA, HIF3FC-14PA-2.54DS(71) Datasheet, Hirose Electric Co Ltd Distributor
HIF3FC-14PA-2.54DS(71) Details Description
Related parts for HIF3FC-14PA-2.54DS(71)
Crystal 25.1750MHz 30ppm 18pF 50 Ohm -10°C - 60°C Surface Mount 4-SOJ, 9.40mm pitch datasheet.pdf
FUSE BLOCK BLADE 125V 15A PCB datasheet.pdf
FIXED IND 680UH 270MA 940 MOHM datasheet.pdf
CONN RCPT 12POS WALL MNT W/PINS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 50W datasheet.pdf
LMZFL 7/12/135 3.5SW datasheet.pdf
CAP TANT 10UF 10% 25V 2711 datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 2 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
CONN BACKSHELL ADPT SZ 12-14S datasheet.pdf
CAP FILM 4.7NF 20% 400VDC AXIAL datasheet.pdf