Amphenol Commercial Products FCC17A15SB410
FCC17A15SB410 picture photo
Mfg. Part Number
FCC17A15SB410
Manufacturer
Product Category
D-Sub Connectors
Brief Description
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 15 Position Through Hole, Right Angle Solder
Datasheet Download
FCC17A15SB410.pdf
Availability of FCC17A15SB410
QUANTITY
FCC17A15SB410 Order Process
Ship out your order
Specifications of FCC17A15SB410
Internal Part NumberEIS-FCC17A15SB410
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductHarsh Environment Connectors
Communication Solutions
Industrial Solutions
3D ModelFCC17A15SB4x0.igsFCC17A15SB4x0.stp
Standard Package60
Category Connectors, Interconnects
FamilyD-Sub Connectors
SeriesFCC17
PackagingBulk
Connector StyleD-Sub
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions15
Number of Rows2
Shell Size, Connector Layout2 (DA, A)
Contact TypeSignal
Mounting TypeThrough Hole, Right Angle
Flange FeatureHousing/Shell (4-40)
TerminationSolder
FeaturesBoard Lock, Filter
Shell Material, FinishSteel, Tin Plated
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness15µin (0.38µm)
Ingress Protection-
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Voltage Rating-
Current Rating2A
Housing MaterialThermoplastic
ColorBlack
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FCC17A15SB410
Related LinksFCC17A, FCC17A15SB410 Datasheet, Amphenol Commercial Products Distributor
FCC17A15SB410 Details Description
Related parts for FCC17A15SB410
JFET P-CH 30V 0.35W TO92 datasheet.pdf
SENSOR 15PSI 1/4-18NPT 4-20MA datasheet.pdf
TRANS NPN 30V 0.1A TO-92 datasheet.pdf
TRIMMER 1M OHM 0.5W PC PIN datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 100W datasheet.pdf
4MM DUAL BANANA PLUG BLK datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 24POS JAM NUT SKT datasheet.pdf