Microchip Technology MCP1790T-3002E/EB
MCP1790T-3002E/EB picture photo
Mfg. Part Number
MCP1790T-3002E/EB
Brief Description
IC REG LDO 3V 70MA 3DDPAK
Datasheet Download
MCP1790T-3002E/EB.pdf
Availability of MCP1790T-3002E/EB
QUANTITY
MCP1790T-3002E/EB Order Process
Ship out your order
Specifications of MCP1790T-3002E/EB
Internal Part NumberEIS-MCP1790T-3002E/EB
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN PackagingLabel and Packing Changes 23/Sep/2015
Standard Package750
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Regulator TopologyPositive Fixed
Voltage - Output3V
Current - Output70mA
Voltage - Dropout (Typical)0.7V @ 70mA
Number of Regulators1
Voltage - Input6 V ~ 30 V
Current - Limit (Min)-
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseTO-263-4, D²Pak (3 Leads + Tab), TO-263AA
Supplier Device Package3-DDPAK
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MCP1790T-3002E/EB
Related LinksMCP1790T, MCP1790T-3002E/EB Datasheet, Microchip Technology Distributor
MCP1790T-3002E/EB Details Description
Related parts for MCP1790T-3002E/EB
IC REG LDO 2.5V 0.5A SOT223 datasheet.pdf
FIXED IND 560UH 1.4A 170 MOHM TH datasheet.pdf
KIT REF DES AVR NORDIC 2.4GHZ datasheet.pdf
FUSE SEMICONDUCTOR 630A 1200VAC datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 29POS PIN datasheet.pdf
ANTENNA MULTIBAND 3DBI N FEMALE datasheet.pdf
VHDM BP 6 ROW SHLD END 10 COL datasheet.pdf
PATCH PNL 19" RJ45 CAT3 datasheet.pdf
LED COB WHT 9MM 3000K 80CRI datasheet.pdf
CONN HDR 20POS 2.54MM datasheet.pdf