Hirose Electric Co Ltd HIF3H-6PB-2.54DSA(71)
HIF3H-6PB-2.54DSA(71) picture photo
Mfg. Part Number
HIF3H-6PB-2.54DSA(71)
Manufacturer
Product Category
Rectangular Connectors - Headers, Male Pins
Brief Description
CONN HEADER 6POS 2.54MM
Datasheet Download
HIF3H-6PB-2.54DSA(71).pdf
Availability of HIF3H-6PB-2.54DSA(71)
QUANTITY
HIF3H-6PB-2.54DSA(71) Order Process
Ship out your order
Specifications of HIF3H-6PB-2.54DSA(71)
Internal Part NumberEIS-HIF3H-6PB-2.54DSA(71)
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package450
Category Connectors, Interconnects
FamilyRectangular Connectors - Headers, Male Pins
SeriesHIF3H
PackagingTray
Contact TypeMale Pin
Connector TypeHeader, Unshrouded
Number of Positions6
Number of Positions LoadedAll
Pitch0.100" (2.54mm)
Number of Rows2
Row Spacing0.100" (2.54mm)
Contact Mating Length0.276" (7.00mm)
Mounting TypeThrough Hole
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)HIF3H-6PB-2.54DSA(71)
Related LinksHIF3H-6PB-, HIF3H-6PB-2.54DSA(71) Datasheet, Hirose Electric Co Ltd Distributor
HIF3H-6PB-2.54DSA(71) Details Description
Related parts for HIF3H-6PB-2.54DSA(71)
SWITCH PUSH SPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
CONN HOUSING ZH 2POS 1.5MM WHT datasheet.pdf
RES SMD 9.31K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
RES SMD 4.32K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 600V 16A ITO220AC datasheet.pdf
CONN PCMCIA CARD PUSH-PUSH R/A datasheet.pdf
CONN CABLE FITTING PG13.5 IP68 datasheet.pdf
4P 4C 2W VERT XCHD RIGHT WK datasheet.pdf
IC REG LDO 1V 0.6A DFN2020-6 datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR datasheet.pdf
OSC MEMS PROG 3.2X2.5MM 2.5V datasheet.pdf