Hirose Electric Co Ltd HIF6-26PA-1.27DS(71)
HIF6-26PA-1.27DS(71) picture photo
Mfg. Part Number
HIF6-26PA-1.27DS(71)
Manufacturer
Product Category
Rectangular Connectors - Headers, Male Pins
Brief Description
CONN HDR 26POS 1.27MM
Datasheet Download
HIF6-26PA-1.27DS(71).pdf
Availability of HIF6-26PA-1.27DS(71)
QUANTITY
HIF6-26PA-1.27DS(71) Order Process
Ship out your order
Specifications of HIF6-26PA-1.27DS(71)
Internal Part NumberEIS-HIF6-26PA-1.27DS(71)
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package180
Category Connectors, Interconnects
FamilyRectangular Connectors - Headers, Male Pins
SeriesHIF6
PackagingBulk
Contact TypeMale Pin
Connector TypeHeader, Shrouded
Number of Positions26
Number of Positions LoadedAll
Pitch0.050" (1.27mm)
Number of Rows2
Row Spacing0.100" (2.54mm)
Contact Mating Length0.217" (5.50mm)
Mounting TypeThrough Hole, Right Angle
TerminationSolder
Fastening TypeLatch Lock/Eject Hooks
Features-
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness8µin (0.20µm)
ColorBlack
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)HIF6-26PA-1.27DS(71)
Related LinksHIF6-26PA-, HIF6-26PA-1.27DS(71) Datasheet, Hirose Electric Co Ltd Distributor
HIF6-26PA-1.27DS(71) Details Description
Related parts for HIF6-26PA-1.27DS(71)
DIODE ZENER 5.1V 500MW DO35 datasheet.pdf
LAMP INCANDESC 3MM BLUE TB SMD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 120PS .100 R/A DIP datasheet.pdf
CONN HEADER 69POS 1MM VERT SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 75W datasheet.pdf
RES 392 OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
DIODE ZENER 150V 5W T18 datasheet.pdf
HERMAPHRODITIC 60POS 0.5MM SMD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 140POS .100" datasheet.pdf
CONN PLUG 5POS INLINE SKT datasheet.pdf
FLUX FIELD DIRECTIONAL MATERIALS datasheet.pdf
CAP ALUM 1000UF 20% 200V SNAP datasheet.pdf