Hirose Electric Co Ltd HIF6-68D-1.27R(02)
HIF6-68D-1.27R(02) picture photo
Mfg. Part Number
HIF6-68D-1.27R(02)
Manufacturer
Product Category
Rectangular Connectors - Free Hanging, Panel Mount
Brief Description
CONN RECEPT 68POS 1.27MM DUAL
Datasheet Download
HIF6-68D-1.27R(02).pdf
Availability of HIF6-68D-1.27R(02)
QUANTITY
HIF6-68D-1.27R(02) Order Process
Ship out your order
Specifications of HIF6-68D-1.27R(02)
Internal Part NumberEIS-HIF6-68D-1.27R(02)
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyRectangular Connectors - Free Hanging, Panel Mount
SeriesHIF6
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle
Contact TypeFemale Socket
Number of Positions68
Pitch0.050" (1.27mm)
Number of Rows2
Row Spacing0.100" (2.54mm)
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
Fastening Type-
Cable TerminationIDC
Wire TypeRibbon Cable
Wire Gauge28 AWG
FeaturesFeed Through, Strain Relief
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness-
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)HIF6-68D-1.27R(02)
Related LinksHIF6-68D-, HIF6-68D-1.27R(02) Datasheet, Hirose Electric Co Ltd Distributor
HIF6-68D-1.27R(02) Details Description
Related parts for HIF6-68D-1.27R(02)
CAP TANT 2.2UF 35V 20% RADIAL datasheet.pdf
IC CABLE XCVR/ARBITER 64-HTQFP datasheet.pdf
RES SMD 56K OHM 1% 1W 2010 datasheet.pdf
IC REG BUCK ADJ 3A SYNC 16QFN datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 48V 40W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 400W datasheet.pdf
POT 25K OHM 3/4W PLASTIC LINEAR datasheet.pdf
IPD M8 NONSHLD 3W SPST PLUG datasheet.pdf
Connector Socket 63 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
RES 51.7K OHM 0.6W 0.1% RADIAL datasheet.pdf
350 TB SOC CLOSE VER THR datasheet.pdf
6,8UF 350V 10X30MM 85C 15000H datasheet.pdf