Hirose Electric Co Ltd HIF6-80PA-1.27DS(71)
HIF6-80PA-1.27DS(71) picture photo
Mfg. Part Number
HIF6-80PA-1.27DS(71)
Manufacturer
Product Category
Rectangular Connectors - Headers, Male Pins
Brief Description
HDR CONN PCB MT RECEPT 80POS
Datasheet Download
HIF6-80PA-1.27DS(71).pdf
Availability of HIF6-80PA-1.27DS(71)
QUANTITY
HIF6-80PA-1.27DS(71) Order Process
Ship out your order
Specifications of HIF6-80PA-1.27DS(71)
Internal Part NumberEIS-HIF6-80PA-1.27DS(71)
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package80
Category Connectors, Interconnects
FamilyRectangular Connectors - Headers, Male Pins
SeriesHIF6
PackagingBulk
Contact TypeMale Pin
Connector TypeHeader, Shrouded
Number of Positions80
Number of Positions LoadedAll
Pitch0.050" (1.27mm)
Number of Rows2
Row Spacing0.100" (2.54mm)
Contact Mating Length0.217" (5.50mm)
Mounting TypeThrough Hole, Right Angle
TerminationSolder
Fastening TypeLatch Lock/Eject Hooks
Features-
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness8µin (0.20µm)
ColorBlack
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)HIF6-80PA-1.27DS(71)
Related LinksHIF6-80PA-, HIF6-80PA-1.27DS(71) Datasheet, Hirose Electric Co Ltd Distributor
HIF6-80PA-1.27DS(71) Details Description
Related parts for HIF6-80PA-1.27DS(71)
CONN HEADER .100 DUAL STR 72POS datasheet.pdf
CONN RCPT 37POS PANEL MOUNT datasheet.pdf
IC SRAM 16KBIT 20NS 108PGA datasheet.pdf
FAN AXIAL 50X10.5MM 5VDC WIRE datasheet.pdf
CBL RIBN 24COND 0.039 GRAY 30M datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 75W datasheet.pdf
RES 357 OHM 1/4W .5% AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 27PF 250V NP0 0603 datasheet.pdf
LED XLAMP WARM WHITE 3500K 2SMD datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 44 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
100UF 250V 22X30MM 105C 10000H datasheet.pdf