Hirose Electric Co Ltd HIF6A-60DA-1.27DS(71)
HIF6A-60DA-1.27DS(71) picture photo
Mfg. Part Number
HIF6A-60DA-1.27DS(71)
Brief Description
CONN HOUSING 60POS 1.27MM
Datasheet Download
HIF6A-60DA-1.27DS(71).pdf
Availability of HIF6A-60DA-1.27DS(71)
QUANTITY
HIF6A-60DA-1.27DS(71) Order Process
Ship out your order
Specifications of HIF6A-60DA-1.27DS(71)
Internal Part NumberEIS-HIF6A-60DA-1.27DS(71)
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package90
Contact TypeFemale Socket
Number of Positions60
Number of Positions LoadedAll
Pitch0.050" (1.27mm)
Number of Rows2
Row Spacing0.100" (2.54mm)
Mounting TypeThrough Hole, Right Angle
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)HIF6A-60DA-1.27DS(71)
Related LinksHIF6A-60DA, HIF6A-60DA-1.27DS(71) Datasheet, Hirose Electric Co Ltd Distributor
HIF6A-60DA-1.27DS(71) Details Description
Related parts for HIF6A-60DA-1.27DS(71)
SLEEVE EXP FR WHT 1.50" (38.1MM) datasheet.pdf
BOX ALUM GRAY 3.94"L X 1.97"W datasheet.pdf
CONN EDGECARD 180PS R/A .050 DIP datasheet.pdf
CONN RECPT 80POS .5MM DUAL SMT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 100W datasheet.pdf
RES 51K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 340 OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 5A 120V datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 1A 120V datasheet.pdf
IC OPAMP PGA 6MHZ RRO 16TSSOP datasheet.pdf
55A CABLE/DUAL 10/ SM datasheet.pdf
CAP FILM 0.047UF 20% 310VAC AXIA datasheet.pdf