Hirose Electric Co Ltd HIF6B-40DA-1.27DSA(71)
HIF6B-40DA-1.27DSA(71) picture photo
Mfg. Part Number
HIF6B-40DA-1.27DSA(71)
Brief Description
Connector Receptacle 40 Position 0.050" (1.27mm) Gold Through Hole
Datasheet Download
HIF6B-40DA-1.27DSA(71).pdf
Availability of HIF6B-40DA-1.27DSA(71)
QUANTITY
HIF6B-40DA-1.27DSA(71) Order Process
Ship out your order
Specifications of HIF6B-40DA-1.27DSA(71)
Internal Part NumberEIS-HIF6B-40DA-1.27DSA(71)
Contact TypeFemale Socket
Number of Positions40
Number of Positions LoadedAll
Pitch0.050" (1.27mm)
Number of Rows2
Row Spacing0.100" (2.54mm)
Fastening Type-
FeaturesPolarizing Key
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)HIF6B-40DA-1.27DSA(71)
Related LinksHIF6B-40DA-, HIF6B-40DA-1.27DSA(71) Datasheet, Hirose Electric Co Ltd Distributor
HIF6B-40DA-1.27DSA(71) Details Description
Related parts for HIF6B-40DA-1.27DSA(71)
IC MCU 8BIT 8KB FLASH 40DIP datasheet.pdf
RES SMD 309K OHM 0.5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
RES SMD 422 OHM 0.25% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CAP CER 15PF 200V NP0 1210 datasheet.pdf
CONN RCPT 61POS BOX MNT W/SCKT datasheet.pdf
IC ANLG SWITCH SPST CMOS XSON8U datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 13POS PIN datasheet.pdf
CAP TANT 1000UF 10% 6V AXIAL datasheet.pdf
IC OSC VCXO DUAL FREQ 6-CLCC datasheet.pdf
CONN PLUG W/PINS datasheet.pdf
IC SWITCHER CV/CC 5.5W 8SOIC datasheet.pdf