Hirose Electric Co Ltd HIF6H-60PA-1.27DS(71)
HIF6H-60PA-1.27DS(71) picture photo
Mfg. Part Number
HIF6H-60PA-1.27DS(71)
Manufacturer
Product Category
Rectangular Connectors - Headers, Male Pins
Brief Description
CONN HDR 60POS 1.27MM
Datasheet Download
HIF6H-60PA-1.27DS(71).pdf
Availability of HIF6H-60PA-1.27DS(71)
QUANTITY
HIF6H-60PA-1.27DS(71) Order Process
Ship out your order
Specifications of HIF6H-60PA-1.27DS(71)
Internal Part NumberEIS-HIF6H-60PA-1.27DS(71)
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package80
Category Connectors, Interconnects
FamilyRectangular Connectors - Headers, Male Pins
SeriesHIF6
PackagingBulk
Contact TypeMale Pin
Connector TypeHeader, Shrouded
Number of Positions60
Number of Positions LoadedAll
Pitch0.050" (1.27mm)
Number of Rows2
Row Spacing0.100" (2.54mm)
Contact Mating Length0.205" (5.21mm)
Mounting TypeThrough Hole, Right Angle
TerminationSolder
Fastening TypeLatch Lock/Eject Hooks
Features-
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness8µin (0.20µm)
ColorBlack
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)HIF6H-60PA-1.27DS(71)
Related LinksHIF6H-60PA, HIF6H-60PA-1.27DS(71) Datasheet, Hirose Electric Co Ltd Distributor
HIF6H-60PA-1.27DS(71) Details Description
Related parts for HIF6H-60PA-1.27DS(71)
IC FPGA 301 I/O 400FBGA datasheet.pdf
RES SMD 10K OHM 0.02% 1/4W 1206 datasheet.pdf
IC I2C SMBUS SWITCH 4CH 20-TSSOP datasheet.pdf
CONV DC/DC 20W 9-18VIN 15VOUT datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 19 Circuit 0.394" (10.00mm) datasheet.pdf
RES 495K OHM 1.5W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 2.2PF 50V NP0 0603 datasheet.pdf
IC OSC VCXO 122.88MHZ 6-CLCC datasheet.pdf
TOOL TURRET HEAD M22520/1-03 datasheet.pdf
CONN RCPT 26POS JAM NUT SKT datasheet.pdf