Intersil HIP2101IBT
HIP2101IBT picture photo
Mfg. Part Number
HIP2101IBT
Manufacturer
Product Category
PMIC - Gate Drivers
Brief Description
IC DRIVER HALF-BRIDGE 8-SOIC
Datasheet Download
HIP2101IBT.pdf
Availability of HIP2101IBT
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
HIP2101IBT Order Process
Ship out your order
Specifications of HIP2101IBT
Internal Part NumberEIS-HIP2101IBT
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,500
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyPMIC - Gate Drivers
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
ConfigurationHalf Bridge
Input TypePWM
Delay Time25ns
Current - Peak2A
Number of Configurations1
Number of Outputs2
High Side Voltage - Max (Bootstrap)100V
Voltage - Supply9 V ~ 14 V
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
Supplier Device Package8-SOIC
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)HIP2101IBT
Related LinksHIP21, HIP2101IBT Datasheet, Intersil Distributor
HIP2101IBT Details Description
Related parts for HIP2101IBT
AC/DC WALL MOUNT ADAPTER 24V 10W datasheet.pdf
SENSOR 15PSI 3/8-24UNF .5-4.5V datasheet.pdf
5M 24VDC LT EXT. CABLE datasheet.pdf
RES 47.5 OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 1200UF 20% 200V SNAP datasheet.pdf
CAP ALUM 470UF 20% 63V RADIAL datasheet.pdf
6P 8C 2W VERT XCHD LEFT WK datasheet.pdf
EMITTER IR 950NM 70MA SMD datasheet.pdf
IC OSC VCXO QD FREQ 10CLCC datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 3.3V 50W datasheet.pdf
CONN FFC 24POS .5MM datasheet.pdf