Hammond Manufacturing HJ10125HLP
HJ10125HLP picture photo
Mfg. Part Number
HJ10125HLP
Manufacturer
Product Category
Boxes
Brief Description
BOX STEEL GRAY 10"L X 12"W
Datasheet Download
HJ10125HLP.pdf
Availability of HJ10125HLP
QUANTITY
HJ10125HLP Order Process
Ship out your order
Specifications of HJ10125HLP
Internal Part NumberEIS-HJ10125HLP
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductCustomize Your Enclosure
Standard Package1
Category Boxes, Enclosures, Racks
FamilyBoxes
SeriesHJ
Container TypeBox with Mounting Flange
Size / Dimension10.000" L x 12.000" W (254.00mm x 304.80mm)
Height5.000" (127.00mm)
Area (L x W)120" (774cm)
DesignHinged Door, Lid
MaterialMetal, Steel
ColorGray
Thickness14 Gauge
FeaturesStainless Steel Hinges
RatingsIP66, NEMA 3R,4,12,13, UL-508
Material Flammability Rating-
Shipping InfoShipped from Digi-Key
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)HJ10125HLP
Related LinksHJ101, HJ10125HLP Datasheet, Hammond Manufacturing Distributor
HJ10125HLP Details Description
Related parts for HJ10125HLP
IC VREF SHUNT 1.225V SOT23 datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 3A 125V datasheet.pdf
RES SMD 226 OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CARDEDGE 26POS DUAL .100 GREEN datasheet.pdf
CAP CER 470PF 50V NP0 1206 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 50W datasheet.pdf
RES 80K OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 280K OHM 1/2W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
FIXED IND 1.5UH 950MA 222 MOHM datasheet.pdf
HEATSINK 54X54X20MM XCUT T766 datasheet.pdf
CONN RCPT 41POS WALL MNT SKT datasheet.pdf