Panasonic Electric Works HJ4-L-T-DC110V
HJ4-L-T-DC110V picture photo
Mfg. Part Number
HJ4-L-T-DC110V
Manufacturer
Product Category
Power Relays, Over 2 Amps
Brief Description
RELAY GEN PURPOSE 4PDT 5A 110V
Datasheet Download
HJ4-L-T-DC110V.pdf
Availability of HJ4-L-T-DC110V
QUANTITY
HJ4-L-T-DC110V Order Process
Ship out your order
Specifications of HJ4-L-T-DC110V
Internal Part NumberEIS-HJ4-L-T-DC110V
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Other Related DocumentsGeneral Appl Guidelines
Standards Chart
How to Read Date Codes
Standard Package20
Category Relays
FamilyPower Relays, Over 2 Amps
SeriesHJ
PackagingBulk
Relay TypeGeneral Purpose
Coil TypeNon Latching
Coil Current9.1mA
Coil Voltage110VDC
Contact Form4PDT (4 Form C)
Contact Rating (Current)5A
Switching Voltage250VAC, 125VDC - Max
Turn On Voltage (Max)88 VDC
Turn Off Voltage (Min)11 VDC
Operate Time20ms
Release Time20ms
FeaturesLED Indicator, Test Button
Mounting TypeSocketable
Termination StylePlug In
Contact MaterialSilver (Ag)
Coil Power1.1 W
Coil Resistance11 kOhms
Operating Temperature-40°C ~ 70°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)HJ4-L-T-DC110V
Related LinksHJ4-L-T, HJ4-L-T-DC110V Datasheet, Panasonic Electric Works Distributor
HJ4-L-T-DC110V Details Description
Related parts for HJ4-L-T-DC110V
CARD MALE EXTENDER .100 30POS AU datasheet.pdf
RES SMD 66.5 OHM 1% 1.5W 2512 datasheet.pdf
CAP CER 2.4PF 50V S2H 0603 datasheet.pdf
RES SMD 182 OHM 0.05% 1/8W 0805 datasheet.pdf
RES SMD 6.81KOHM 0.1% 0.15W 0805 datasheet.pdf
RES 690.2 OHM 1W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 4POS JAM NUT PIN datasheet.pdf
RES 4.02M OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
9 POS WATER RES HOOD LONG SCR datasheet.pdf
RES 1.3 OHM 3.25W 5% AXIAL datasheet.pdf