Taiyo Yuden HK10056N8J-TV
HK10056N8J-TV picture photo
Mfg. Part Number
HK10056N8J-TV
Manufacturer
Product Category
Fixed Inductors
Brief Description
FIXED IND 6.8NH 300MA 250 MOHM
Datasheet Download
HK10056N8J-TV.pdf
Availability of HK10056N8J-TV
QUANTITY
HK10056N8J-TV Order Process
Ship out your order
Specifications of HK10056N8J-TV
Internal Part NumberEIS-HK10056N8J-TV
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductHK Series Inductors
Standard Package10,000
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesAutomotive, AEC-Q200, HK
PackagingTape & Reel (TR)
TypeMultilayer
Material - Core-
Inductance6.8nH
Tolerance±5%
Current Rating300mA
Current - Saturation-
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)250 mOhm Max
Q @ Freq8 @ 100MHz
Frequency - Self Resonant3.9GHz
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Frequency - Test100MHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case0402 (1005 Metric)
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height - Seated (Max)0.022" (0.55mm)
Supplier Device Package0402 (1005 Metric)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)HK10056N8J-TV
Related LinksHK1005, HK10056N8J-TV Datasheet, Taiyo Yuden Distributor
HK10056N8J-TV Details Description
Related parts for HK10056N8J-TV
CONN EDGECARD 24POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CAP CER 1000PF 100V NP0 RADIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 56POS WALL MNT W/PINS datasheet.pdf
CAP CER 4.7PF 500V NP0 1111 datasheet.pdf
FAN AXIAL 50X15MM 24VDC WIRE datasheet.pdf
DIE SET (2 DIES) (MMZ-AA-IGFG) datasheet.pdf
RES SMD 499K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CAP CER 1000PF 6.3V JB 01005 datasheet.pdf