Taiyo Yuden HK1005R10J-TV
HK1005R10J-TV picture photo
Mfg. Part Number
HK1005R10J-TV
Manufacturer
Product Category
Fixed Inductors
Brief Description
FIXED IND 100NH 150MA 1.5 OHM
Datasheet Download
HK1005R10J-TV.pdf
Availability of HK1005R10J-TV
QUANTITY
HK1005R10J-TV Order Process
Ship out your order
Specifications of HK1005R10J-TV
Internal Part NumberEIS-HK1005R10J-TV
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductHK Series Inductors
Standard Package10,000
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesAutomotive, AEC-Q200, HK
PackagingTape & Reel (TR)
TypeMultilayer
Material - Core-
Inductance100nH
Tolerance±5%
Current Rating150mA
Current - Saturation-
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)1.5 Ohm Max
Q @ Freq8 @ 100MHz
Frequency - Self Resonant600MHz
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Frequency - Test100MHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case0402 (1005 Metric)
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height - Seated (Max)0.022" (0.55mm)
Supplier Device Package0402 (1005 Metric)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)HK1005R10J-TV
Related LinksHK1005, HK1005R10J-TV Datasheet, Taiyo Yuden Distributor
HK1005R10J-TV Details Description
Related parts for HK1005R10J-TV
BARRIER STRIP COVER 7POS PRESS datasheet.pdf
CAP PUSHBUTTON RECTANGULAR GRAY datasheet.pdf
IC FPGA 372 I/O 672BGA datasheet.pdf
HEAT SHRINK TUBE 2" BLU 5X4' datasheet.pdf
SLEEVE BRAIDED PET 1/8 BK 200' datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 10 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf