Vicor Corporation V150B5M150BG3
V150B5M150BG3 picture photo
Mfg. Part Number
V150B5M150BG3
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 5V 150W
Datasheet Download
V150B5M150BG3.pdf
Availability of V150B5M150BG3
QUANTITY
V150B5M150BG3 Order Process
Ship out your order
Specifications of V150B5M150BG3
Internal Part NumberEIS-V150B5M150BG3
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesMaxi/Mini/Micro Design Guide, Appl Manual
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)100V
Voltage - Input (Max)200V
Voltage - Output 15V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)30A
Power (Watts) - Manufacture Series150W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / Case9-DIP Module
Size / Dimension2.28" L x 2.20" W x 0.62" H (57.9mm x 55.9mm x 15.7mm)
Operating Temperature-55°C ~ 100°C
Efficiency85.8%
Power (Watts) - Max150W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V150B5M150BG3
Related LinksV150B5, V150B5M150BG3 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V150B5M150BG3 Details Description
Related parts for V150B5M150BG3
RES SMD 1.2M OHM 5% 1/4W 1206 datasheet.pdf
SWITCH PUSH SPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
IC OPAMP GP 28MHZ 14SOIC datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 100W datasheet.pdf
RES 27.4K OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
MAGNETICS RF TRANSFORMER datasheet.pdf
CONN SOCKET SIP 7POS GOLD datasheet.pdf
RES CHAS MNT 1.5 OHM 5% 55W datasheet.pdf