Taiyo Yuden HK160847NJ-T
HK160847NJ-T picture photo
Mfg. Part Number
HK160847NJ-T
Manufacturer
Product Category
Fixed Inductors
Brief Description
FIXED IND 47NH 300MA 700 MOHM
Datasheet Download
HK160847NJ-T.pdf
Availability of HK160847NJ-T
QUANTITY
HK160847NJ-T Order Process
Ship out your order
Specifications of HK160847NJ-T
Internal Part NumberEIS-HK160847NJ-T
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductHK Series Inductors
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package4,000
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesHK
PackagingTape & Reel (TR)
TypeMultilayer
Material - Core-
Inductance47nH
Tolerance±5%
Current Rating300mA
Current - Saturation-
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)700 mOhm Max
Q @ Freq12 @ 100MHz
Frequency - Self Resonant900MHz
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Frequency - Test100MHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height - Seated (Max)0.037" (0.95mm)
Supplier Device Package0603 (1608 Metric)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)HK160847NJ-T
Related LinksHK1608, HK160847NJ-T Datasheet, Taiyo Yuden Distributor
HK160847NJ-T Details Description
Related parts for HK160847NJ-T
CONN EDGECARD 70POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
MOSFET N-CH 75V 120A TO-3P datasheet.pdf
SWITCH PLATE E-STOP HAND datasheet.pdf
RES 2.21 OHM 1% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 330UF 20% 50V RADIAL datasheet.pdf
ROUND STANDOFF M4 NYLON 77MM datasheet.pdf