Taiyo Yuden HK160856NJ-TV
HK160856NJ-TV picture photo
Mfg. Part Number
HK160856NJ-TV
Brief Description
FIXED IND 56NH 210MA 750 MOHM
Datasheet Download
HK160856NJ-TV.pdf
Availability of HK160856NJ-TV
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
HK160856NJ-TV Order Process
Ship out your order
Specifications of HK160856NJ-TV
Internal Part NumberEIS-HK160856NJ-TV
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLMLC Inductor EOL 28/Aug/2015
FamilyFixed Inductors
SeriesAutomotive, AEC-Q200, HK
PackagingTape & Reel (TR)
TypeMultilayer
Material - CoreFerrite
Inductance56nH
Tolerance±5%
Current Rating210mA
Current - Saturation-
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)750 mOhm Max
Q @ Freq12 @ 100MHz
Frequency - Self Resonant900MHz
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Frequency - Test100MHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height - Seated (Max)0.037" (0.95mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)HK160856NJ-TV
Related LinksHK1608, HK160856NJ-TV Datasheet, Taiyo Yuden Distributor
HK160856NJ-TV Details Description
Related parts for HK160856NJ-TV
CAP ALUM 180UF 20% 400V SNAP datasheet.pdf
MOSFET N-CH 150V 90A TO-247 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 100W datasheet.pdf
CAP CER 2.7PF 250V NP0 0603 datasheet.pdf
CONN HSG RCPT INLINE 8POS PIN datasheet.pdf
RS 2.5 7CCT NO KEYING datasheet.pdf
CAP TANT 6.8UF 20% 75V AXIAL datasheet.pdf
BERGSTIK datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS .100" datasheet.pdf
CONN RCPT 6POS JAM NUT PIN datasheet.pdf
CAP CER 1.3PF 100V NP0 0402 datasheet.pdf
RES SMD 432 OHM 0.25% 1/16W 0402 datasheet.pdf